• 1400/07/10 - 14:28
  • تعداد بازدید : 156
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پیام تبریک مدیرکل دامپزشکی استان یزد به مناسبت هفته دامپزشکی:

دکتر علی فاتحی نیا؛ مدیرکل دامپزشکی استان یزد، در پیامی هفته دامپزشکی را به عموم دامپزشکان و دست اندرکاران این حرفه حساس و تأثیر گذار در جامعه تبریک گفت

دکتر علی فاتحی نیا؛ مدیرکل دامپزشکی استان یزد، در پیامی هفته دامپزشکی را به عموم دامپزشکان و دست اندرکاران این حرفه حساس و تأثیر گذار در جامعه تبریک گفت و در تشریح نامگذاری 14 مهر ماه روز ملی دامپزشکی گفت: در ایران باستان به چهاردهمین روز هر ماه گوش روز می گفتند؛ که برگرفته از نام فرشته ای به نام گائوش به معنای فرشته نگهبان چهارپایان و جانوران سودمند است که با پیشنهاد دکتر حسن تاج بخش نامگذاری روز ملی دامپزشکی  صورت پذیرفت.
وی در ادامه تصریح کرد: دامپزشکی صرفا به معنای درمان بیماری های دامی نیست، بلکه این رشته نقش موثری در حفظ بهداشت عمومی جامعه و ارتقای سلامت شهروندان دارد.
با توجه به‌ شناسایی بالغ بر ۸۳۲ عامل بیماری که بخش قابل ملاحضه آن ها مشترک دام و انسان می باشد؛ می توان گفت: دامپزشکی یکی از پایه های اصلی حفظ سلامت و بهداشت عمومی جامعه می باشد که عدم وجود آن، بدون شک آسیب جدی به سلامت جامعه وارد خواهد کرد.
این نهاد سلامت محور از یک سو با کنترل و پیشگیری از بیماری های دامی نقش مهم و اساسی در کاهش هزینه های درمانی و در نتیجه جلوگیری از خسارات اقتصادی به سرمایه های عظیم دامی و همچنین افزایش بهره وری تولیدات دامی و از سوی دیگر مسئولیت خطیر حفظ سلامت جامعه انسانی، با نظارت دقیق و کنترل سلامت فراورده های خام دامی از کشتارگاه تا زمان عرضه به شهروندان را به عهده دارد که خود معرف شعار "دام سالم، غذای سالم وانسان سالم" می باشد.
برای هر خانواده سه وعده اصلی غذایی وجود دارد که در آن از فراورده های با منشا دامی نظیر انواع گوشت گاو، گوسفند، مرغ و ماهی و منابع پروتئینی دیگر و همچنین شیر و انواع فرآورده‌های لبنی، عسل و ....استفاده می شود که آسودگی خاطر از مصرف آن ها حاصل نظارت و بازرسی های مستمر و شبانه روزی دامپزشکان بر کشتارگاه‌ها و مزارع پرورش انواع دام ، طیور و آبزیان و  پایش مستمر وضعیت بیماری‌های قابل انتقال از انواع حیوانات به انسان و نظارت‌های مداوم بر مراکز تولید، عرضه و بسته‌بندی انواع مواد پروتئینی و غذایی می باشد.
دامپزشکان با فعالیت روزانه در شرایط سخت کاری و بهداشتی، که هر لحظه خطر ابتلا به انواع بیماری های دردآور دامی نظیر تب مالت، سل و ... و همچنین آسیب هایی نظیر شکستگی استخوان حین واکسیناسیون و خونگیری برای آن ها وجود دارد؛ را می توان سربازان گمنام حفظ سلامت و بهداشت جامعه خواند که بی هیچ چشم داشتی در راه نیل به اهداف سازمانی خود می کوشند و در راه تامین سلامت هم‌نوعان خود از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.
از 10 تا 16 مهرماه به عنوان هفته دامپزشکی تعیین و نامگذاری شده است.
به بهانه فرارسیدن ۱۴ مهر ماه، روز ملی دامپزشکی ضمن عرض تبریک و تشکر از زحمات این عزیزان، از خداوند متعال برای تمامی سخت کوشان این عرصه سلامت و توفیق روز افزون در تمامی مراحل زندگی آرزومندم.

  • گروه خبری : اسلایدر,تبريك و تسليت,مناسبت ها
  • کد خبر : 277394
روابط عمومی  ادمین پورتال یزد

روابط عمومی ادمین پورتال یزد

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه