• 1398/05/16 - 12:32
  • تعداد بازدید : 210
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
کارشناس مبارزه با بیماری های دام شبکه دامپزشکی شهرستان یزد گفت:

در راستای پیشگیری از بیماری مشمشه از چهارصد رأس اسب در شهرستان یزد خونگیری شد

در راستای مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام تست مشمشه بر روی چهارصد رأس از اسب های متمرکز در شهرستان یزد انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد: مجتبی کلانتری از انجام عملیات خونگیری از اسب های مراکز نگهداری و پرورش اسب سطح شهرستان یزد خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری چهارصد رأس اسب تست شده اند که این تست از طریق خونگیری و ارسال نمونه به آزمایشگاه، به منظور اطمینان از عدم الودگی حیوان به عامل بیماری مشمشه انجام شده است.

کلانتری گفت: مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که در تک‌سمی‌ها مشاهده می‌گردد و درصورت درگیر ساختن انسان می‌تواند موجب تلفات در جمعیت انسانی گردد.

وی در ادامه پیشگیری از هر گونه تردد غیر مجاز دام، رعایت شرایط قرنطینه‌ای و ضدعفونی نواحی آلوده را از مهمترین روش‌های مهار این بیماری برشمرد و افزود: ویروس بیماری مشمشه توسط نور، حرارت و ضد عفونی کننده های معمولی از بین می رود و صاحبان تک سمیان می‌توانند با رعایت این موارد ساده به پیشگیری از بیماری کمک نمایند.

نامبرده علائم بیماری مشمشه را شامل: نشانه های تنفسی و جلدی و تب بالا عنوان نمود و از کلیه پرورش دهندگان اسب خواست : در صورت مشاهده علائم این بیماری در حیوان، در اسرع وقت از طریق تماس با شماره  36287961  به شبکه دامپزشکی شهرستان یزد اطلاع رسانی نمایند.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان یزد
  • کد خبر : 242083
کلمات کلیدی