• 1403/04/19 - 12:25
  • تعداد بازدید : 33
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

خونگیری از جمعیت دام سنگین مجتمع گاو شیری شهرستان بافق جهت پایش بیماری تب مالت

به گزارش روابط عمومی دامپزشکی شهرستان بافق، فرزانه سالاری رئیس دامپزشکی این شهرستان از پایش سرمی بیماری تب مالت در جمعیت دام سنگین مجتمع گاو شیری بافق خبر داد.

سالاری ضمن اشاره به اهمیت شناسایی به موقع بیماریها افزود: در طی این عملیات، نمونه‌های خون از دام‌ها گرفته و به منظور شناسایی و پایش بیماری‌ تب مالت به آزمایشگاه‌ تشخیص دامپزشکی استان ارسال خواهد شد که شناسایی و مدیریت به موقع این بیماری‌ اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت دام و در نهایت سلامت افراد جامعه دارد.
وی راههای انتقال این بیماری را از طریق استنشاق هوای آلوده دامداری ها، تماس مستقیم با خون یا جنین حیوانات آلوده و ترشحات زایمانی عنوان کرد و افزود: از راههای دیگر انتقال این بیماری، استفاده از محصولات خام لبنی آلوده است چرا که ممکن است میکروب آن در شیر آلوده، بستنی، کره و پنیرهای غیرپاستوریزه وجود داشته باشد و با مصرف این محصولات به انسان منتقل شود.
سالاری ضمن ابراز خرسندی از کاهش چشمگیر بیماری تب مالت در سال گذشته در استان و کاهش آمار رخداد آن در جمعیت انسانی شهرستان افزود: امیدواریم با این اقدام بتوانیم همچون سالهای گذشته از شیوع بیماری‌های مشترک تب مالت در شهرستان جلوگیری کنیم که همکاری دامداران با گروه های واکسیناسیون دامپزشکی یک اقدام مهم به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری در دام ها محسوب می شود.
 بیماری تب مالت یا بروسلوز در دام به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، نازایی و از دست رفتن ارزش‌های اقتصادی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی در برنامه های کنترلی دامپزشکی مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

  • گروه خبری : اخبار شهرستان بافق,اسلایدر
  • کد خبر : 322349
محمدجواد زارع

محمدجواد زارع

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه