• 1398/05/16 - 12:18
  • تعداد بازدید : 253
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
کارشناس مبارزه با بیماری های دام در شهرستان یزد گفت:

بیش از 8 هزار رأس دام سنگین در شهرستان یزد، بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند

بیماری تب برفکی یکی از بیماری های مسری در حیوانات است که شیوع آن می تواند عواقب شدید اقتصادی به همراه داشته باشد؛ اما دامداران می توانند با رعایت ضوابط بهداشتی ـ قرنطینه‌ای، خودداری از نقل و انتقال بی رویه دام و واکسیناسیون آن ها، از شیوع این بیماری پیشگیری نمایند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد: مجتبی کلانتری؛ کارشناس مبارزه با بیماری های دام در شهرستان یزد از واکسینه شدن بیش از 8 هزار رأس از دام های سنگین شهرستان یزد بر علیه بیماری تب برفکی، از ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: تب برفکی یک بیماری ویروسی با واگیری بسیار بالا و خسارات اقتصادی فراوان است که با رعایت ضوابط بهداشتی- قرنطینه‌ای و واکسیناسیون دام ها قابل پیشگیری می باشد.

کلانتری افزود: در کنار این اقدامات، جلوگیری از نقل و انتقال غیرقانونی دام،  نقش قابل ملاحظه‌ای در کنترل این بیماری مسری و ویروسی دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به آنکه تلقیح واکسن تب برفکی یکی از مهمترین روش های پیشگیری از بیماری تب برفکی می باشد؛ دامداران باید این امر را جدی بگیرند و با همکاری در انجام واکسیناسیون، در پیشگیری از بروز بیماری و ایجاد  خسارات اقتصادی به صنعت دامپروری سهیم شوند.

کارشناس مبارزه با بیماری های دام در شهرستان یزد تأکید کرد: واکسینه شدن حیوانات باعث محافظت در برابر بیماری می‌شوند اما عدم رعایت ضوابط بهداشتی ـ قرنطینه‌ای و  نقل و انتقال غیرقانونی دام احتمال آلوده شدن دام را به همراه دارد و لازم است؛ دامداران سایر اقدامات بهداشتی را انجام دهند.

نامبرده در پایان نشانه‌ های تب برفکی را شامل: ریزش بزاق از دهان، لنگش، تب بالا ، بی اشتهایی ، کاهش تولید شیر و ایجاد تاول و زخم در دهان و زبان، بین دو قسمت ودرناحیه تاج سم عنوان کرد و از دامداران خواست: در صورت مشاهده این علائم در دام، سریعأ با شبکه دامپزشکی شهرستان از طریق شماره 36290861 تماس حاصل نمایند تا در اسرع وقت رسیدگی لازم اعمال شود.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان یزد
  • کد خبر : 242080
کلمات کلیدی