• 1401/05/10 - 08:13
  • تعداد بازدید : 28
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
بسمه تعالی

اطلاعیه بهداشتی دامپزشکی استان یزد، ویژه ماه محرم

ضمن عرض تسیلت ایام سوگواری سالار شهیدان از هم استانی های معزز و فهیم خواستاریم؛ با رعایت ضوابط بهداشتی در خصوص کشتار دام نذری از بروز و شیوع بیماری های مشترک دامی همچون: تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سیاه زخم و آسیب به سلامت عمومی جامعه جلوگیری نمایند.

اداره کل دامپزشکی استان خطاب به هیئت امنای مساجد، حسینیه ها، تکایا و دسته های عزاداری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)، در خصوص موارد لازم الاجرا در هنگام خرید دام قربانی و کشتار آن، به منظور حفظ سلامت و بهداشت عمومی جامعه اطلاعیه ای بدین شرح صادر کرد.

با توجه به شرایط خاص امسال به دلیل شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور و استان، جهت حفظ سلامت عزاداران و سلامت مصرف کنندگان بر لزوم پرهیز جدی از کشتار در مسیر حرکت هیئات و دسته‌های عزاداری در سطح شهر، معابر عمومی و منازل تأکید می گردد و ضروری است:

1- دام نذری از میادین عرضه سطح شهرستان خریداری شده و از خرید دامی که دارای ظاهر نامناسب و علائمی از قبیل لنگش ، قرمزی چشم و ریزش ترشحات از چشم و بینی می باشد؛ خودداری شود.

2- برای جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی، از کشتار دام در  محل های عزاداری و معابر عمومی جداً خودداری شده و کشتار دام در کشتارگاه های استان، زیر نظر کارشناس دامپزشکی انجام شود.

3- در کلیه مراحل خریداری دام، ذبح دام، جدا نمودن آلایش ( جگر سفید و سیاه ، قلب و کلیه ها ) و قطعه قطعه کردن گوشت، از دستکش استفاده شود.

4- گوشت تازه به مدت 24 ساعت در یخچال معمولی نگهداری و سپس مصرف شود.

خواهشمند است؛ در راستای بالا بردن سطح بهداشت عمومی جامعه، با همکاری لازم با اکیپ های عملیاتی نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی، یاری گر این نهاد سلامت محور بوده و نذر سالم و بهداشتی خود را به سوگواران امام حسین اهدا فرمایید.

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 288883
روابط عمومی  ادمین پورتال یزد

روابط عمومی ادمین پورتال یزد

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه