چاپ
ارسال به دوست

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بهاباد گفت:

برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو، محیط و بدن دام باید سمپاشی ‌شود

محمد علی دادگرنیا گفت : خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از بروز  بیماری تب کریمه کنگو که یک بیماری مشترک بین انسان و دام است در  شهرستان  مشاهده و گزارش نشده است اما در این فصل امکان بروز آن وجود دارد به همین دلیل باید مراقبت‌ها و اقدام‌های پیشگیرانه لازم انجام شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان بهاباد، دادگرنیا افزود: کنه عامل بیماری تب کریمه کنگو در فصل گرم سال فعال می‌شود شیوع این بیماری در فصل گرم سال همزمان با فصل فعالیت ناقل و مخزن بیماری (کنه‌ها) بیشتر مشاهده می‌شود و از این روشبکه  دامپزشکی شهرستان بهاباد برای جلوگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو اقدامات پیشگیرانه انجام می‌دهد.

دادگرنیا با بیان اینکه سم‌پاشی از جمله اقدام‌های پیشگیرانه در برابر شیوع بیماری تب کریمه کنگو محسوب می‌شود، اضافه کرد: محیط و بدن دام برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو باید سمپاشی ‌شود.

وی با بیان اینکه تامین سم و سم پاشی برای همه دامداری‌ها توسط دامپزشکی مقدور نیست و سم پاشی تنها برای موارد کانون بیماری و گزارش مناطق مشکوک انجام می‌شود.

 رییس شبکه دامپزشکی بهاباد یادآور شد: بیماری ویروسی تب کریمه کنگو در اثر تماس با دام آلوده و گوشت آلوده به انسان منتقل می‌شود اما ویروس عامل این بیماری با قرار گرفتن گوشت استحصالی از کشتار در پیش سرد به مدت 24 ساعت کاملا  از بین می رود.

 به گفته وی بیماری ویروسی تب کریمه کنگو دارای مشخصه ظاهری در گوشت و دام نیست و تنها راه اطمینان از مصرف گوشت، استفاده آن بعد از ۲۴ ساعت نگهداری در یخچال است.

 دادگرنیا از شهروندان در خواست نمود فرآورده‌های خام دامی مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در مراکز، مراتب را با شبکه دامپزشکی به شماره  32472649در میان بگذارد.

  • کد خبر: ٢٥٢٤٩١/
  • ١١:١٤ - دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩/
  • تعداد بازدید: 31

خروج