چاپ
ارسال به دوست

مسئول قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان یزد گفت:

لازمه حمل و نقل کود، دریافت مجوز از دامپزشکی می باشد

رعایت اصول بهداشتی حمل و نقل کود تولید شده در مرغداری ها و دامداری ها، جهت مصرف در زمین های کشاورزی الزامی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد، نرگس حسینی با بیان این مهم تصریح کرد: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری های دام و طیور که عمدتا مشترک بوده و قابلیت سرایت به انسان را دارا می باشد؛ نقل و انتقال کود باید با هماهنگی دامپزشکی و دریافت مجوز از این نهاد صورت گیرد.
حسینی گفت: کود در دسته فراورده های خام دامی قرار گرفته و مشمول قوانین دامپزشکی میشود. لذا ضروری است؛ فراوری و حمل و نقل آن پس از طی مراحل قانونی صورت گیرد.
وی توضیح داد: در راستای پیشگیری از بیماری های دامی از جمله بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، اقدام به دپو کردن، ضدعفونی و رطوبت دهی به کود و حمل آن با کامیون های دارای اتاق بارگیری از جنس فلز یکپارچه  بدون بریدگی و شکستگی ضرورت دارد.
وی با بیان آنکه خودروهای حمل 
کود مجاز به بارگیری فراوردهایی که باید مورد مصرف دام و حیوان قرار گیرد نمی باشند؛ بر ضدعفونی و گندزدایی پس از تخلیه کود تاکید کرد و افزود: ضروری است که صاحبان خودروی حمل بر رعایت این مهم همت گمارند.
نامبرده گفت: با توجه به آنکه حمل کود یکی از راه های انتقال بیماری خطرناک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می باشد؛ صدور هر گونه مجوز و جابجایی کود، از مناطقی که دارای کانون های بیماری می باشند؛ ممنوع است.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٧٢٨٩/
  • ١٣:٤٢ - چهارشنبه ١٤ آبان ١٣٩٩/
  • تعداد بازدید: 25

خروج