چاپ
ارسال به دوست

مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت:

با توجه به کاهش دمای هوا، رعایت ضوابط بهداشتی و امنیت زیستی از سوی مرغداران ضروری می باشد

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با بیان آنکه هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند؛ مرغداران را به رعایت ضوابط بهداشتی و امنیت زیستی توصیه کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد، علی فاتحی نیا با بیان آنکه هرگونه بی توجهی از سوی مرغداران، زمینه را برای ورود ویروس به واحد پرورش و اشاعه آن در استان و بروز خسارات اقتصادی فراهم می کند؛ گفت: مرغداران باید توجه جدی به رعایت ضوابط بهداشتی و امنیت زیستی داشته باشند.
وی با اشاره به آنکه ویروس آنفلوانزا قدرت انتقال از طریق باد را دارا می باشد؛ بر سمپاشی واحدهای مرغداری پس از وزش باد تأکید کرد و افزود: در کنار این مهم، ضدعفونی کفش یا چکمه در ماده ضدعفونی کننده و تعویض لباس قبل از ورود به هر سالن مرغداری از نکات مهم دیگر برای پیشگیری از درگیری واحدهای مرغداری به این بیماری می باشد.
فاتحی نیا تصریح کرد: مرغداران باید در خرید  اقلام مورد نیاز مرغداری دقت نموده و ضمن تهیه دان از مراکز معتبر، مکان مناسب جهت نگهداری این مواد فراهم کنند تا سایر پرندگان آزاد پرواز، که ممکن است دارای بیماری باشند؛ قابلیت دسترسی به آن را نداشته باشد.
این مقام مسئول در پایان با تأکید بر خطر انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طریق خرید و فروش مرغ های بومی از سوی فروشندگان دوره گرد، مردم را به خودداری خرید از فروشندگان غیرمجاز توصیه نمود و آن ها خواست: در صورت مشاهده موارد تخلف، از طریق شماره گویای 1512 دامپزشکی را از وجود مراکز فرورش غیرمجاز مطلع کنند؛ تا با رسیدگی به موقع از شیوع بیماری در استان و به خطر افتادن بهداشت عمومی جامعه جلوگیری شود.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٥٩٤/
  • ١١:١٢ - يکشنبه ٢٠ مهر ١٣٩٩/
  • تعداد بازدید: 16

خروج