چاپ
ارسال به دوست

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد در خطبه های نماز جمعه گفت:

دامپزشکی در سه حوزه سلامت غذا ، امنیت و سلامت دام و ارتقاء سطح سلامت جامعه فعالیت می کند

محسن کریمی در خطبه های نماز جمعه شهرستان میبد گفت: فعالیت دامپزشکی را در سه حوزه بهداشت و سلامت مواد غذایی با منشاء دامی، امنیت و سلامت جامعه در حوزه بیماری های مشترک بین انسان و دام ، سلامت دام و حفظ منابع دامی به عنوان سرمایه های غدایی کشور معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد: کریمی در ادامه با توضیح و تبین این سه حوزه فعالیت درخصوص نظارت بر فراورده های خام دامی گفت: شهرستان میبد دارای تعداد 55 واحد قصابی، 35 واحد عرضه مرغ و ماهی، 3 واحد عرضه عمده تخم مرغ، 7 واحد بسته بندی مرغ و بلدرچین، 1 واحد کشتارگاه دام و یک کشتارگاه طیور می باشدکه سلامت و نظارت بر بهداشت آن برعهده مجموعه دامپزشکی می باشد.

وی  یکی از حوزه های بسیار با اهمیت دامپزشکی را مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام دانسته وگفت بیش از هشتصد بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد که از جمله می توان به بیماری تب مالت، سل، تب کریمه کنگو، هاری و مشمشه اشاره نمود که کارکنان دامپزشکی هم به نوبه خود در معرض مستقیم این بیماری ها قرار دارند.

این مقام مسئول در ادامه به بیماری تب مالت اشاره نمود و اذعان داشت: تعداد 21400 راس دام بر علیه این بیماری واکسینه و تعداد 1054 رأس دام سبک و 959 رأس دام سنگین جهت تشخیص بیماری تب مالت خونگیری شد که در نتیجه ی آن تعداد 6 راس گاو و 45 راس گوسفند و بز دارای بیماری تب مالت شناسایی و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی در کشتارگاه دام شهرستان میبد کشتار شد.

در پایان رییس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد با چند توصیه بهداشتی از مردم خواست تا گوشت قرمز و سفید را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه نموده و از خرید طیور زنده از عرضه کنندگان غیر مجاز خودداری و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی با شبکه دامپزشکی شهرستان تماس حاصل نمایند.

لازم به ذکر است که میز خدمت با حضور رئیس و کارمندان شبکه دامپزشکی شهرستان در محل شبستان مصلای میبد برگزار و به سوالات مراجعه کنندگان پاسخ داده شد.

  • کد خبر: ٢٤٥١٧٥/
  • ١١:٢٦ - دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨/
  • تعداد بازدید: 294

خروج