• 1398/05/22 - 13:27
  • تعداد بازدید : 134
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد اعلام کرد:

کشتار دام بدون نظارت دامپزشکی از نگاه قانون

کشتار دام به صورت سیار از جمله مصادیق مجرمانه بوده و مشمول برخورد و مجازات قانونی می گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد: سید مهدی موسوی پور گفت: بر اساس مواد 2، 4 و 5 آیین نامه اجرایی ماده هجده قانون سازمان دامپزشکی کشور بازرسی و معاینه بهداشت گوشت در کشتارگاه های کشور الزامی می باشد. بر طبق این قانون کلیه دام های کشتاری باید قبل و بعد از کشتار بوسیله بازرسان بهداشتی دامپزشکی مورد بررسی و معاینه قرار گیرند و هر نوع دام کشتاری باید در کشتارگاه و زیر نظر بازرس بهداشتی ذبح شود.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به قوانین مذکور کشتار دام بدون نظارت دامپزشکی و در محلی به غیر از کشتارگاه تحت هر عنوان تخلف و مشمول پیگرد قانونی می باشد. لذا در صورت عدم رعایت موارد فوق توسط افراد از جمله قصابان سیار برابر ماده 688 قانون مجازات اسلامی با متخلفین برخورد خواهد شد.

موسوی پور در خصوص آگهی های روزنامه ای، دیوار نویسی ها، پارچه و یا برچسب های موجود در سطح شهر مبنی بر قصاب سیار به منظور کشتار دام اذعان داشت این موارد نیز از جمله مصادیق مجرمانه بوده و مشمول برخورد و مجازات قانونی می گردد.

شایان ذکر است کشتار دام بدون نظارت دامپزشکی مخاطرات بسیاری از قبیل امکان انتقال بیماری های مشترک از جمله بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و وارد شدن گوشت آلوده به سبد مصرف خانواده ها و به خطر افتادن سلامت عمومی جامعه را به همراه دارد.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 242436
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید