• 1398/04/30 - 09:10
  • تعداد بازدید : 1
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
هشدار به دامداران استان یزد:

مراقب بیماری لامپی اسکین باشید

بیماری لامپی اسکین نوعی بیماری عفونی و بیماری عمومی و پوستی در گاو است که خود را به صورت برآمدگی هایی بر روی پوست نشان می دهد و واکسیناسیون دام و سم پاشی آغل ها و محیط دامداری می تواند کمک قابل توجهی به کنترل بیماری در گله داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد: کارشناس مبارزه با بیماری های دامی با اعلام این خبر  اظهارکرد: بیماری لامپی اسکین نوعی بیماری عفونی و بیماری عمومی و پوستی در گاو است که خود را به صورت برآمدگی هایی بر روی پوست نشان می دهد.

طاهره عظیم پور تصریح کرد: این بیماری عمدتاً توسط پشه های گزنده انتقال می یابد و باعث لاغری مفرط (بدلیل عدم تمایل به غذا خوردن) کاهش شیر بصورت موقتی و یا حتی دائمی،کاهش و یا از بین رفتن باروری در گاوهای نر و ماده، سقط جنین و همچنین صدمات دائمی همیشگی به پوست و خسارات اقتصادی و مالی در گله می شود.

عظیم پور عنوان کرد: تب شدید، ریزش آب از چشم ها، افزایش ترشحات بینی و حلق، بی اشتهایی، کاهش تولید شیر، تا حدودی بی حالی، تمایل نداشتن به راه رفتن و ظهور ضایعات جلدی سر و گردن، پشت، دستگاه تناسلی، پستان و پاها از علائم بارز این بیماری است.

نامبرده خاطرنشان کرد: واکسیناسیون دام و سم پاشی آغل ها و محیط دامداری می تواند کمک قابل توجهی به کنترل بیماری در گله داشته باشد.

وی در پایان گفت: اگر به بیماری لامپی اسکین در گله مشکوك شدید می بایست سریعاً دامپزشکی محل اقامت خود را در جریان بگذارید؛ تا بتوان با تشخیص قطعی بیماری و انجام کارهای کنترل و مبارزه ای بر روی دام از اشاعه بیماری جلوگیری کرد.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 134926
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید